Mijn bescheiden mening:
Made to measure (mtm): een verkoper (kledingadviseur/personal assistant/geef-het-beestje-maar-een-naampje) neemt de maten, eventueel aan de hand van een paspak. De maten worden naar de fabriek/atelier/sweatshop gestuurd. Daar wordt aan de hand van de maten en specificaties (bv. double breasted, single breasted, vorm van revers, open quarters etc) en fysieke kenmerken (bv. holle rug) bepaald welk bestaand patroon het beste past (afhankelijk van het mtm-programma zijn er veel of weinig uitgangs-patronen – zgn. block patterns - beschikbaar). Vervolgens worden aanpassingen gemaakt aan dat patroon (halve cm hier, 2 cm daar, etc). Afhankelijk van het mtm-programma is er meer of minder flexibiliteit bij het maken van aanpassingen.
Nadat het mtm-pak klaar is wordt het teruggestuurd naar de kledingwinkel. Vervolgens wordt meestal aan de hand van een pas nog een aantal finale aanpassingen gedaan door een locale kleermaker. Als het pak natuurlijk helemaal naadje is zal het terug gaan naar de fabriek/atelier/sweatshop.
Bespoke: klant wordt gemeten door de kleermaker/cutter. Aan de hand van die maten en de specificaties die in een gesprek tussen klant - die bepaalde wensen heeft- en kleermaker/cutter - die weet wat estetisch meer en minder verantwoord is en die (hopenlijk) zijn eigen beperkingen kent - worden bepaald, wordt een patroon gemaakt. Vervolgens zal klant één of meer fittingen hebben bij de kleermaker/cutter die hem ook heeft gemeten.
Voor de echte liefhebbers en fijnproevers staan er ellenlange discussies op sf.net en thelondondonlounge.net, waar bijvoorbeeld ook de vraag wordt beantwoord (of niet) of sprake is van mtm of bespoke als je door luca rubinacci in NY wordt gemeten, maar het maken en snijden van het patroon en het maken van het pak in napels. Hier linkje naar ll
http://www.thelondonlounge.net/forum/viewtopic.php?f=4&t=9195&hilit=benchmade+bespokeOp Thelondonlounge.net is nog e.e.a. te vinden over de kwalificatie die Michael Alden aan zijn kleding-programma geeft (hij neemt de maat; kleermaker in sicilië maakt het pak). Hij durft dat geen bespoke te noemen, maar noemt het benchmade to measure
http://www.thelondonlounge.net/forum/viewtopic.php?f=34&t=8521Twee opmerkingen:
Bovenstaande zegt niks over kwaliteit van het pak. Je hebt hele goede rtw en hele brakke. Hetzelfde geldt voor mtm en bespoke.
Ik heb geen ervaring met Vanita, en heb geen idee hoe zij moeten worden gerangschikt: bespoke of mtm.