Nou is mijn vraag; als het een Goodyear welted schoen betreft, kan je dan uberhaupt een verzoling doen zonder de nieuwe zool te stikken (los van of je nu dezelfde gaten gebruikt of niet). Als je de loopzool enkel verlijmt heb je nog altijd het stiksel van de oude loopzool verwijderd; wat is de impact hiervan op de constructie van de schoen? Bij een Goodyear schoen zit die buitenste stiknaad er niet voor niets.
Naast dat een Goodyear Welted schoen de loopzool verbonden heeft met de welt (de rand) via een stiknaad is deze sowieso ook nog verlijmd. Dat is de reden dat het niet nodig is de zool te vervangen als de stiksels aan de onderzijde versleten zijn, men kan doorlopen tot er (bijna) een gat verschijnt.
Wat er gebeurt bij een halve verzoling zonder nieuwe aflapnaad is eigenlijk... dat ze enkel die naad weglaten. Daardoor is het enkel nog een verlijmde verbinding en heeft de rand een groot gedeelte van zijn functie (beschermen tegen afscheuren van de zool) verloren. Men zou nog wel kunnen beargumenteren dat de holte tussen binnen- en buitenzool behouden blijft door de rand en het dus mogelijk is de voordelen van de kurklaag te blijven genieten.
Indien goed uitgevoerd is het weglaten van de stiknaad niet zo schadelijk, het is enkel minder af. Normaal gesproken trekt men de volledige zool los door de 'ketting' uit de machinestiknaad los te snijden en vervolgens de zool met een tang beet te nemen. Soms schuurt men uit gemak (vooral halve verzoling) het voorste gedeelte weg
tot aan de welt en wordt de rand slechts licht opgeschuurd voor een goede lijmverbinding. De lusjes die nog hangen aan de rand worden meegelijmd en zijn slechts voor de sier op dat moment. Bij het toepassen van een nieuwe aflapnaad worden die ook verwijderd.
Wat er bij slordige schoenmakers echter soms gebeurt, is dat men
teveel weg schuurt bij een halve verzoling, waardoor de welt beschadigt, en de binnenste stiknaad soms ook geraakt wordt. Kijk maar eens naar een van de plaatjes in het maakwijzen-topic. Het gaat om de naad die de rand met de binnenzool verbindt.
Als dat gebeurt moet er snellijm aan te pas komen en begint alle ellende. Het kan voor de schoenmaker dus veiliger zijn om de rand niet zozeer te hoeven opruwen voor een gelijmde verbinding, doordat de rand genaaid is, het middengedeelte van de zool gelijmd.
Nou, dat is weer een heel verhaal, ik hoop dat het duidelijk is.
Edit: Spelvaut...